Play-bar.net seçeneğini kaldırın (Kaldırma Rehberi) - Oca 2021 tarihinde güncellendi

Linas Kiguolis ile - - | Browser hijacker Yaz

play-bar.net'ı Kaldırma Rehberi

play-bar.net nedir

play-bar.net virüsü hakkında neler bilmeliyim?

play-bar.net virüsü insanlara web aramalarında yardım ettiğini iddaa etse de teknik olarak potansiyel istenmeyen programlardan bir diğeridir. Bu arama motoru “tarayıcı korsanı” kategorisine girdiğinden, kendi varsayılan arama motorunuz yerine bu programı kullanmanısı tavsiye. Her ne kadar bu program çok çekici gözüküp, yerel saat, sıcaklık ve bir takım online oyunlar sunsa da öte yandan Google Play üzerinden Playbar uzantısını indirmenizi tavsiye etmekte. Oyun oynamak için tasarlanmış eğlenceli bir uygulama olarak sunulmasına rağmen ondan uzak durmalısınız. Ayrıca, eğer çoktan bu uygulamayı bilgisayarınıza indirdiyseniz, Play-bar.net uygulamasını vakit kaybetmeden sisteminizden kaldırmalısınız . Yoksa, bilgisayarınızdaki aktivitelerinizi takip etmeye başlayacaktır.

Tipik olarak, bu program kişilerin internet aktivitelerine dair bilgi toplar örneğin, hangi sitelere girmekten hoşlandıkları, hangi arama terimlerini kullandıkları, bilgisayarlarının bulunduğu yer vs. gibi. Ayrıca, bilgisayarın IP adresi, e-posta adresininiz gibi diğer kişisel bilgileri de toplar. Bu uygulama aynı zamanda ana sayfanızı play-bar.net olarak değiştirip size farklı reklamlar da gösterebilir. Bu reklamları arama sonuçlarınızın arasında, patlayan reklamlar şeklinde, metin linkleri ve benzer içerikler ile görüntüleyebilirsiniz. Kısa süre içinde de bu tarayıcı korsanı tarafından sağlanan linklerin, tarayıcılarınızda play-bar.net yönlendirme sorununa sebep olduğunu farkedersiniz.

Bilgisayar güvenlik uzmanlarına göre, izleme ve yönlendirme sorunları sebebi ile bu arama motorundan uzak durmalısınız. Bulaşıcı web sitelerine girmenize engel olmak için, bilgisayarınızdan Play-bar.net’i kaldırmanızı öneriyoruz. Bunu yapmanın en kolay yolu ise, ReimageIntego gibi güvenilir bir anti-casus yazılımı kurmak.

play-bar.net

play-bar.net bilgisayarımı nasıl ele geçirir?

Bu potansiyel istenmeyen program genellikle diğer meşru programlarla yayılır. Reklam yazılımları, tarayıcı korsanları gibi potansiyel istenmeyen programların geliştiricileri, genellikle programlarını başka programlarla birlikte paket olarak sunarlar. Bu opsiyonel yüklemelerden kurtulmanın tek yolu var o da – acele etmemek. Yükleme işlemi esnasındaki bütün açıklamaları dikkatle okuduğunuzdan emin olun. Daha popüler olan “varsayılan” ve “standart’ yöntemleri yerine “gelişmiş” veya “özel” yükleme modlarını seçin. Bu seçeneklerden herhangi biri size istediğiniz eklentiyi kurup istemediğinizi reddetme özgürlüğü verir. yabancı içeriklerin kutusunun yanındaki tikleri kaldırın, ve tamamsınız. Bu kadar basit

play-bar.net virüsünden nasıl kurtulabilirim?

Bu oyuncu arama motorunun sizin için gereksiz olduğuna karar verdiyseniz, remove play-bar.net virüsünü kaldırmalı ve Google veya Bing gibi daha güvenilir bir arama motoru kullanmalısınız. Bu tarayıcı korsanından kurtulmaya çalışırken sadece ana sayfanızı resetlemenin yeterli olmayacağını aklınızdan çıkarmamalısınız. Virüsü ve bütün bileşenlerini( PlayBar uzantısı dahil) kaldırmalısınız. Bu işlemi aşağıda belirttiğimiz anti-kötücül yazılım programı ile otomatik olarak yapabilirsiniz, veya elle de kaldırabilirsiniz. Elle kaldırma işlemi için gerekli talimatları bu yazının altında bulabilirsiniz .

ReimageIntego programının yardımıyla virüs tehlikesinden kurtulabilirsiniz. SpyHunter 5Combo Cleaner ve Malwarebytes potansiyel istenmeyen programları ve virüsleri, onlara ait tüm dosyaları ve kayıt dosyalarını tespit etme konusunda tavsiye edilen programlardır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Reimage Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Reimage Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Reimage Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Reimage kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

play-bar.net'i Elle Kaldırma Rehberi

Windows sistemlerinden play-bar.net virüsünü kaldırım

Play-bar.net virüsünü kaldırmak ve gelekcekte ortaya çıkmasına engel olmak için şu uygulamarın her birini kaldırmalısınız: Play-bar.net, Play-bar  Chrome, Play-bar.net Firefox, Play bar Internet Explorer, Pesquisa.ninja, iLivid, ViceIce.com, Esurf.biz, Search.kuklorest.com, SearchPile.com, BrowserProtect, Search-Results Toolbar, Youtube Downloader HD, gibi

 1. Start Control Panel Programs and Features'e tıklayın ( Eğer Windows XP kullanıcısıysanız Add/Remove Programs'e tıklayın) 'Start -> Control Panel -> Programs and Features''e tıklayın ( Eğer 'Windows XP' kullanıcısıysanız 'Add/Remove Programs''e tıklayın)
 2. Eğer Windows 10 / Windows 8 kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. Quick Access Menu çıktığı anda Control Panel ve Uninstall a Program'ü seçin. Eğer 'Windows 10 / Windows 8' kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. 'Quick Access Menu' çıktığı anda 'Control Panel' ve 'Uninstall a Program''ü seçin.
 3. play-bar.net ve bağlantılı programları kaldırın
  Burada play-bar.net ve benzeri yeni kurulmuş olan programları arayın.
 4. Bunları kaldırın ve ayarları kaydetmek için OK'e tıklayın. Şüpheli içeriklere sağ tıklayın ve 'Uninstall''ı seçin.

Mac OS X sisteminden play-bar.net virüsünü kaldırın

Play-bar.net virüsünü kaldırmak ve gelekcekte ortaya çıkmasına engel olmak için şu uygulamarın her birini kaldırmalısınız: Play-bar.net, Playbar Chrome, Play-bar.net Firefox, Play bar Internet Explorer, Pesquisa.ninja, iLivid, ViceIce.com, Esurf.biz, Search.kuklorest.com, SearchPile.com, BrowserProtect, Search-Results Toolbar, Youtube Downloader HD, gibi.

 1. OS X kullanıyorsanız, sol üstteki OS X butonuna tıklayın ve Applications se.eneğini seçin. 'Go' seçeneğine tıklayın ve 'Applications' seçeneğini seçin
 2. Applications dosyasını görene kadar bekleyin ve play-bar.net ya da benzeri şüpheli programları bulun. Bunlar hepsinin üstüne sağ tıklayın ve Move to Trash seçeneğini seçin. Tüm zararlı girdilere tıklayın ve 'Move to Trash' seçeneğini seçin

Google Chrome programından play-bar.net virüsünü kaldırın

 Bu virüsten en çok etkilenen arama motoru Google Chrome. Eğer play-bar.net virüsünü Google Chrome’dan kaldırmak istiyorsanız, eklentiler listesini kontrol etmelisi ve PlayBar’ı kaldırmalısınız. Bu şekilde gözükmekte:

The picture of PlayBar extension in extension list of Google Chrome

Bu istenmeyen uzantılardan kurtulmak için, aşağıdaki adımarı takip edin:

 1. Zararlı eklentileri silin.
  Google Chrome 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Tools Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın. 'Tools' ve 'Extensions' seçeneklerini seçin.
 2. Burada play-bar.net 'i ve diğer zararlı eklentileri seçin ve silmek için çöp kutusu ikonuna tıklayın. Zararlı içerikleri bulun ve çöp kutusu ikonuna tıklayarak tek tek hepsinden kurtulun.
 3. Menü ikonuna tekrar tıklayın ve Search seçeneğinin altında Settings Manage Search engines 'i seçin. 'Settings' de iken 'Manage search engines...' seçeneğini seçin.
 4. Search Engines... 'deyken zararlı siteleri arayın. Sadece tercih ettiğiniz isimleri ve google'ı bırakmalısınız. Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın.
 5. Google Chrome 'yi sıfırla
  Google Chrome 'in sağ üst köşesindeki menü simgesine tıklayın ve Settings'yi seçin.
 6. Sayfanın sonuna inin ve Reset browser settings'e tıklayın. 'Settings''de iken 'Reset browser settings' düğmesine gelin ve tıklayın.
 7. Bu eylemi onaylamak için Reset 'e tıklayın ve play-bar.net kaldırımını tamamlayın. 'Reset' butonuna tıklayın ve kaldırma işlemini tamamlayın.

Mozilla Firefox (FF) programından play-bar.net virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Mozilla Firefox 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Add-ons Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın ve 'Add-ons''ı seçin.
 2. Burada play-bar.net ', ve diğer şüpheli eklentileri seçin. Bu girişleri silmek için Remove 'e tıklayın. 'Extensions''i seçin ve zararlı içerikleri bulun. 'Remove' seçeneğine tıklayarak her birinden kurtulun.
 3. Mozilla Firefox 'yi sıfırla
  Sol üstteki Firefox menüsüne tıklayın ve soru işaretine tıklayın. Burada Troubleshooting Information'yi seçin. Menü seçeneğine ve ardından '?' seçeneğine tıklayın ve 'Troubleshooting Information' yi seçin.
 4. Şimdi Reset Firefox düğmesi ile birlikte Reset Firefox to its default state mesajını göreceksiniz.  Bu düğmeye birkaç kez basın ve play-bar.net kaldırımını tamamlayın. 'Reset Firefox' butonuna birkaç kez tıklayın.

Safari programından play-bar.net virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Safari tarayıcısını açın ve ekranın sol köşesindeki Safari seçeneğine tıklayın. Bunu yaptıktan sonra Preferences seçeneğini seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Preferences' seçeneğini seçin
 2. Burada Extensions seçeneğini seçin ve play-bar.net ve benzeri şüpheli programları bulun. Hepsinden kurtulmak için Uninstall butonuna tıklayın. 'Extensions' seçeneğine gidin ve zararlı eklentileri kaldırın.
 3. Safari 'yi sıfırla
  Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada Reset Safari... kısmını seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Reset Safari...' seçeneğini seçin
 4. Şimdi sıfırlama seçeneklerinin bulunduğu bir açıklama penceresi göreceksiniz. Tüm bu seçenekler genellikle işaretli olur. Ancak sıfırlamak istediklerinizi kendiniz de belirleyebilirsiniz. play-bar.net kaldırma işlemini tamamlamak için Reset butonuna tıklayın. Tüm seçenekleri seçip 'Reset' butonuna tıklayın

Potansiyel olarak istenmeyen bu programı kaldırdıktan ve tüm tarayıcılarınızı tamir ettikten sonra PC'nizi iyi bir korsan yazılım programı ile kontrol etmenizi öneriyoruz. Bu play-bar.net programından kalan kayıt dosyalarını silmenizi ve sisteminizde var olan virüsleri saptamanızı sağlar. Bunun için kötü yazılım temizliyicilerden birini kullanın: ReimageIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner ya da Malwarebytes.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Linas Kiguolis
Linas Kiguolis

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Linas Kiguolis ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI