SafeWeb reklam amaçlı yazılımını kaldır (Kaldırma Talimatları) - Oca 2021 tarihinde güncellendi

Jake Doevan ile - - | Reklam Yazılım Virüsü Yaz

SafeWeb Reklam Amaçlı Yazılımını Kaldırma Rehberi

SafeWeb reklam yazılımı nedir

SafeWeb aslında neden güvenli değildir

SafeWeb virüsü, yazılımın web sitesindeki açıklamalara bakacak olursanız oldukça güvenli gibi gözükebilir. Her ne kadar bu reklam yazılımı kendisini alışveriş rutininizi kolaylaştıracak bir araç gibi gösterse de aslında bir potansiyel istenmeyen yazılımdan(PUP) başka bir şey değildir. Ayrıca bu korsan zaman zaman kullanıcının bilgisi dahilinde olmadan bilgisayarını da ele geçirebilmekte. Sizin de başınıza eğer bu geldiyse, SafeWeb virüsünü hiç vakit kaybetmeden ReimageIntego adlı programla veya başka bir anti-casus yazılımı ile kaldırmalısınız.

SafeWeb korsanının en açık belirtisi internete girer girmez karşınıza çıkan can sıkıcı reklamları. Fakat başka bilinmeyen sitelere tarayıcı yönlendirmeleri, yavaşlamalar, başlangıç sayfasının ve varsayılan arama motorunun değiştirilmesi değiştirilmesi gibi benzer olaylarla da karşılaşabilirsiniz. SafeWeb sisteme girdikten sorna, yaptığı ilk şey tarayıcınızın ayarlarını değiştirmek. Bu uygulamanınInternet Explorer, Google Chrome, Mozilla Firefox ve diğer web tarayıcılarını izinsiz olarak ele geçirebildiğini unutmayın.

SafeWeb reklam virüsünün ekran görüntüsüSafeWeb reklam yaızlımı başlangıçta saygın bir uygulama gibi gözükür. Fakat bilgisayara kurduktan sonra, reklam gösterimleri ortaya çıkmaya başlar.

Ardında, tarayıcı keyfinize müdahale ederek ekstra patlayan reklamalr ve reklam çubukları ayrıca görsel diğer eklamları sergilemeye başlar. Lütfen bu reklamlara TIKLAMAYIN çünkü bu SafeWeb yönlendirmeleri bilinmeyen web sitelerine gitmenize sebebiyet verebilir. Genelde insanlar zararlı sitelere yönlendirilmekte, fakat bu Potansiyel istenmeyen programın sizi veya güvenliğinizi tehdit edecek sayfalara yönlendirmeyeceğinin garantisi yoktur. Son oalrak bu PİP ile ilgili kişisel olmayan verilerinizi kayıt altında tuttuğunu unutmamalsınız, örneğin; sık ziyaret edilen sayfalar, arama terimleri ziyaret ettiğiniz sayfalara girdiğiniz bilgiler vs.

Bu uygulamanın faydalı olup size para kazandırabileceğini düşünüyorsanız, bu tarz programların sadece reklam amaçlı olduğunu unutmamalısınız. Çeşitli sitelere yönlendirmelere yol açabilir, yazılımcılarına reklam kazandırma amaçlı çok sayıda reklam gösterimine sebep olabilir. Kullanıcılar çok sayıda patlayan reklam ve şerit reklamla karşılaşıyor (Brought to you by Safe Web, Ads by Safe-Web.tk gibi.) ve çeşitli sitelere yönlendirmelere maruz kalıyorsanız muhtemelene sisteminize SafeWeb virüsü girmiş olabilr. Bu durumda ReimageIntego veya Malwarebytes programlarından birisi ile full sistem taraması gerçekleştirmelisiniz.

Bu program bilgisayarıma nasıl girdi?

Genelde, SafeWeb sisteme kullanıcının bilgisi ve izni olmadan girer. Yayılmasına geldiğinde ise, reklam destekli programlar, şüpheli ücretsiz veya paylaşımlı yazılımları kullanır. Büyük çoğunlukla yazılım sisteme başka ücretsiz programların yanında gelir. Ücretsiz yazılımları indirip kurarken ” Gelişmiş” veya benzeri yöntemi tercih etmenizin tavsiye edilmesinin sebebi budur. Bu şekilde, tüm kurulum aşamalarını takip edebilir ve sisteminize hakim olabilirsiniz. Sisteminize SafeWeb reklam virüsü girmişse, aşağıdaki talimatları uygulayarak bu virüsten kurtulabilirsiniz:

SafeWeb reklamlarını kaldırma talimatları:

Bir çok kişiye SafeWeb reklamları çekici gelmekte çünkü indirimler, kuponlar ve kampanyalar hakkında uyarıları göstermekte. Yine de, belirli web sitelerine yönlendirme yaparak para kazandırmaya çalıştıkları için bu programa güvenmemenizi tavsiye etmekteyiz. SafeWeb virüsünü sisteminizden kaldırmak için, bilgisayar kullanıcılar düzgün bir anti-kötücül yazılımm aracı edinmelidir. Otomatik kaldırma seçenekleriniz arasında yoksa, hemen aşağıdaki SafeWeb elle kaldırma talimatları ile de kaldırabilirsiniz.

ReimageIntego programının yardımıyla virüs tehlikesinden kurtulabilirsiniz. SpyHunter 5Combo Cleaner ve Malwarebytes potansiyel istenmeyen programları ve virüsleri, onlara ait tüm dosyaları ve kayıt dosyalarını tespit etme konusunda tavsiye edilen programlardır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Reimage Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Reimage Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Reimage Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Reimage kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

SafeWeb Reklam Amaçlı Yazılımını Elle Kaldırma Rehberi

Windows sistemlerinden SafeWeb virüsünü kaldırım

Bilgisayarınızdaki SafeWeb programını elle kaldırmak istiyorsanız, konsantre olmalı ve en son yüklediğiniz uygulamaları kontrol etmelisiniz. Ayrıca virüsün yürütme dosyası olan YourApp.exe dosyasını sildiğinizden emin olmalısınız. Bu şekilde, kötücül yazılımın sisteminzide tekrar ortaya çıkmasına engel olabilirsiniz.

 1. Start Control Panel Programs and Features'e tıklayın ( Eğer Windows XP kullanıcısıysanız Add/Remove Programs'e tıklayın) 'Start -> Control Panel -> Programs and Features''e tıklayın ( Eğer 'Windows XP' kullanıcısıysanız 'Add/Remove Programs''e tıklayın)
 2. Eğer Windows 10 / Windows 8 kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. Quick Access Menu çıktığı anda Control Panel ve Uninstall a Program'ü seçin. Eğer 'Windows 10 / Windows 8' kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. 'Quick Access Menu' çıktığı anda 'Control Panel' ve 'Uninstall a Program''ü seçin.
 3. SafeWeb ve bağlantılı programları kaldırın
  Burada SafeWeb ve benzeri yeni kurulmuş olan programları arayın.
 4. Bunları kaldırın ve ayarları kaydetmek için OK'e tıklayın. Şüpheli içeriklere sağ tıklayın ve 'Uninstall''ı seçin.

Mac OS X sisteminden SafeWeb virüsünü kaldırın

SafeWeb virüsününMac OS X tarayıcılarında ortaya çıkmasına çok sık rastlanmaz, olur da karşılaşırsanız nasıl başetmeniz geretiğini biliyorsunuz. Aşağıdaki açıklamalar sisteminizden kaldırmak için size faydalı olacaktır

 1. OS X kullanıyorsanız, sol üstteki OS X butonuna tıklayın ve Applications se.eneğini seçin. 'Go' seçeneğine tıklayın ve 'Applications' seçeneğini seçin
 2. Applications dosyasını görene kadar bekleyin ve SafeWeb ya da benzeri şüpheli programları bulun. Bunlar hepsinin üstüne sağ tıklayın ve Move to Trash seçeneğini seçin. Tüm zararlı girdilere tıklayın ve 'Move to Trash' seçeneğini seçin

Microsoft Edge'den SafeWeb reklam yazılımını kaldır

Microsoft Edge tarayıcısı SafeWeb virüsünün ana hedeflerinden birisidir. Bu yüzden hazırlıklı olmalı ve bu virüsü tarayıcınızdan nasıl kaldırmanız gerektiğini bilmelisiniz. Detaylı kaldırma talimatlarını aşağıda bulacaksınız fakat bu işleme başlamadan önce gereksiz bütün tarayıcı bileşenleri, eklentileri ve uzantılarını kaldırdığınızdan emin olmalısınız.

Microsoft Edge ayarlarını sıfırla (Yöntem 1 )

 1. Microsoft Edge uygulamasını çalıştır ve More 'e tıkla( ekranın sağ üst köşesindeki 3 nokta)
 2. Daha fazla seçenek açmak için Settings 'a tıklayın
 3. Settings ekranı ortaya çıkınca, Clear browsing data seçeneğinin altındaki Choose what to clear butonuna tıklayın Ayarlara gidin ve 'Choose what to clear' 'i seçin
 4. Burada, kaldırmak istediğiniz her şeyi seçin ve Clear'a tıklayın 'Clear' butonunu seçin
 5. Şimdi Startbutonuna(Windows logo) sağ tıklamalısınız. Burada, Task Manager'i seçiniz. Başlangıç menüsünü açın ve 'Task Manager''ı seçin seçin.
 6. Processes sekmesinde iken, Microsoft Edge 'i aratınız.
 7. Sağ tıklayıp Go to details seçeneğini seçin. Eğer göremezseniz Go to details seçeneğine gidip More details'e tıklayın ve önceki adımı tekrar ediniz. 'Microsoft Edge''e sağ tıkalyın ve 'Go to details''ı seçin Eğer 'Go to details' seçeneği ortaya çıkmazsa, 'More details''ı seçin
 8. Detailsekmesi ortaya çıktığında, içinde Microsoft Edge geçen her girdiyi bulun. Bu girdileri sonlandırmak için hepsine sağ tuşla tıklayıp End Task seçin Microsoft Edge girdilerini bulun ve 'End Task' 'ı seçin

Microsoft Edge tarayıcısını sıfırlama (Yöntem 2 )

Eğer Yöntem 1 faydalı olmazsa, gelişmiş Edge sıfırlama yöntemini kullanmalısınız.

 1. Not: bu yöntemi kullanmadan önce verilerinizi yedeklemelisiniz.
 2. Bilgisayarınzda bu klasörü bulun: C:\Users\%username%\AppData\Local\Packages\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe.
 3. Kaydedilmiş bütüngirdileribulupfarenizin sağ tuşu ile tıklayın. Sonra Delete seçeneği Bilgisayarınızdaki Microsoft Edge klasörünü seçin, bütün girdileri sağ tuşla işaretleyip 'Delete' 'ye tıklayın
 4. Start butonuna(Windows logo) tıklayın ve Search my stuff satırına window power yazın
 5. Windows PowerShell girdisine sağ tıklayın ve Run as administrator seçin Windows PowerShell'i bulun , sağ tuşla tıklayıp 'Run as administrator' 'ı seçin
 6. Yöneticiolduktansonra : Windows Powershellpenceresi çıkaca, PS C:\WINDOWS\system32> komut satırını yapıştırıp ardından Enter'a basın:
  Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register $($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml -Verbose}
  Gerekli komutu kopyalayıp yapıştırın ve 'Enter'' a basın.

Bu adımlar tamamlandıktansonra, SafeWeb Microsoft Edge tarayıcınızdan silinmiş olmalı

Mozilla Firefox (FF) programından SafeWeb virüsünü kaldırın

SafeWeb virüsüünden başka bir yazılım içinde gelmesi şeklinde etkilendiyseniz, o programın beraberinde başka bileşenler, araç çubukları ve eklentiler getirmesi de olasıdır. Bu yüzden tarayıcınızı sıfırlarken bunlardan da kurtulduğunuzu unutmamalısınız.

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Mozilla Firefox 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Add-ons Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın ve 'Add-ons''ı seçin.
 2. Burada SafeWeb ', ve diğer şüpheli eklentileri seçin. Bu girişleri silmek için Remove 'e tıklayın. 'Extensions''i seçin ve zararlı içerikleri bulun. 'Remove' seçeneğine tıklayarak her birinden kurtulun.
 3. Mozilla Firefox 'yi sıfırla
  Sol üstteki Firefox menüsüne tıklayın ve soru işaretine tıklayın. Burada Troubleshooting Information'yi seçin. Menü seçeneğine ve ardından '?' seçeneğine tıklayın ve 'Troubleshooting Information' yi seçin.
 4. Şimdi Reset Firefox düğmesi ile birlikte Reset Firefox to its default state mesajını göreceksiniz.  Bu düğmeye birkaç kez basın ve SafeWeb kaldırımını tamamlayın. 'Reset Firefox' butonuna birkaç kez tıklayın.

Google Chrome programından SafeWeb virüsünü kaldırın

Google Chrome tarayıcınızdan SafeWeb virüsünü silmek için tarayıcınızı sıfırlamanız yeterlidir.

 1. Zararlı eklentileri silin.
  Google Chrome 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Tools Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın. 'Tools' ve 'Extensions' seçeneklerini seçin.
 2. Burada SafeWeb 'i ve diğer zararlı eklentileri seçin ve silmek için çöp kutusu ikonuna tıklayın. Zararlı içerikleri bulun ve çöp kutusu ikonuna tıklayarak tek tek hepsinden kurtulun.
 3. Menü ikonuna tekrar tıklayın ve Search seçeneğinin altında Settings Manage Search engines 'i seçin. 'Settings' de iken 'Manage search engines...' seçeneğini seçin.
 4. Search Engines... 'deyken zararlı siteleri arayın. Sadece tercih ettiğiniz isimleri ve google'ı bırakmalısınız. Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın.
 5. Google Chrome 'yi sıfırla
  Google Chrome 'in sağ üst köşesindeki menü simgesine tıklayın ve Settings'yi seçin.
 6. Sayfanın sonuna inin ve Reset browser settings'e tıklayın. 'Settings''de iken 'Reset browser settings' düğmesine gelin ve tıklayın.
 7. Bu eylemi onaylamak için Reset 'e tıklayın ve SafeWeb kaldırımını tamamlayın. 'Reset' butonuna tıklayın ve kaldırma işlemini tamamlayın.

Safari programından SafeWeb virüsünü kaldırın

Safari tarayıcısının bu virüsten etkilendiği pek görülmese de olur da etkilenecek olrusa aşağıdaki talimatları uygulayabilirsiniz. Bu adımlar virüsü sisteminizden temizleyip eski heline getirmeye yardımcı olacaktır.

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Safari tarayıcısını açın ve ekranın sol köşesindeki Safari seçeneğine tıklayın. Bunu yaptıktan sonra Preferences seçeneğini seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Preferences' seçeneğini seçin
 2. Burada Extensions seçeneğini seçin ve SafeWeb ve benzeri şüpheli programları bulun. Hepsinden kurtulmak için Uninstall butonuna tıklayın. 'Extensions' seçeneğine gidin ve zararlı eklentileri kaldırın.
 3. Safari 'yi sıfırla
  Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada Reset Safari... kısmını seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Reset Safari...' seçeneğini seçin
 4. Şimdi sıfırlama seçeneklerinin bulunduğu bir açıklama penceresi göreceksiniz. Tüm bu seçenekler genellikle işaretli olur. Ancak sıfırlamak istediklerinizi kendiniz de belirleyebilirsiniz. SafeWeb kaldırma işlemini tamamlamak için Reset butonuna tıklayın. Tüm seçenekleri seçip 'Reset' butonuna tıklayın

Potansiyel olarak istenmeyen bu programı kaldırdıktan ve tüm tarayıcılarınızı tamir ettikten sonra PC'nizi iyi bir korsan yazılım programı ile kontrol etmenizi öneriyoruz. Bu SafeWeb programından kalan kayıt dosyalarını silmenizi ve sisteminizde var olan virüsleri saptamanızı sağlar. Bunun için kötü yazılım temizliyicilerden birini kullanın: ReimageIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner ya da Malwarebytes.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Jake Doevan
Jake Doevan - Hayat, virüslerle zaman kaybetmek için çok kısa.

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Jake Doevan ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI