Search.chill-tab.com virüsünü kaldır (Virüs Kaldırma Rehberi) - Mar 2021 güncellemesi

Olivia Morelli ile - - | Browser hijacker Yaz

Search.chill-tab.com Virüsünü Kaldırma Rehberi

Search.chill-tab.com virüsü nedir

Chill tab virüsü sahte reklamlar ve istenmeyen yönlendirmeler sergileyen bir tarayıcı korsanıdır

Search.chill-tab.com virüsü

Chill Tab virüsü Mac kullanıcıları için ciddi bir sorun haline geldi. Sisteme bulaştıktan sonra, sahte patlayan reklamlar sergileyip “Tarayıcı Güncellemesi Aranıyor” uyarısı sergilemekte. Kurbanlara göre bu reklam Safari, Chrome tarayıcılarının her açılışında tekrar çıkmakta. Chill Tab virüsü ayrıca hxxp://Search.chill-tab.com/ sayfasını kullanıcının iznine başvurmadan varsayılan başlangıç sayfası ve arama motoru olarak ayarlamakta.

Chill-Tab uzantısı ilk olarak Temmuz 2017 tarihinde keşfedilmiş. O zamandan beri, farklı bileşenlerin yardımı ile yayılmaya devam etmekte, “MacSearch”, “hkijingy.me”, “updates.ijnewhb.com”, “cdn.macapproduct.com”, bunlardan sadece bazılarıdır. Bilgisayarınızdaki kabul edilemez davranışları engellemek için bu bileşenleri kaldırdığınızdan emin olmalısınız.

Tarayıcı korsanları kurbanın bilgisayarındaki belirli sayfaları düzenli aralıklarla tekrar tekrar açmak için yaratılmış programlardır. Şu anki konumuz gereği ise, Search.chill-tab.com. Klasik bir arama motorunu temsil etmekte olup, internette bilgi ararken sponsorlu sonuçlar göstermektedir.

Reklamlar harici sitelere link sağlayıp Güvenlik Politikaları Chill Tab ile benzerlik göstermemektedir. Bu sayfalardan bazıları aşırı tehlikeli olabilir ve tarayıcı eklentisi, güncellemesi veya diğer güvenilir olmayan yazılımların yüklenmesin sebebiyet verebilir. Diğer yanıltıcı sayfalar ise daha sonra size spam eposta göndermek için eposta adresinizi talep edebilirler.

Her başarılı yönlendirme bu tarayıcı korsanını yapımcılarına tıklama başına ücretlendirme sistemi ile gelir kazandırmaktadır. Ne yazık ki bu durumdan tek karlı çıkan iste bu tarayıcı korsanının geliştiricileridir. Chill Tab virüsünü bilgisayarınızdan kaldırmak için ilgili şüpheli uzantıyı bilgisayarınızdan kaldırmanız gerekmektedir.

Bu potansiyel istenmeyen programı elle kaldırmak istemiyorsanız, ReimageIntego gibi bir programı kullanmanızı tavsiye etmekteyiz. Tüm sisteminizi tarayıp casus/fidye yazılımı namına ne varsa otomatik olarak kaldıracaktır. Ayrıca bu tarayıcı korsanını nasıl kaldırabileceğinize dair derinlemesine elle kaldırma kılavuzunu aşağıda bulabilirsiniz.

Search.chill-tab.com tarayıcı korsanıSearch.chill-tab.com kullanıcıların aramalarını takip edip sponsorlu arama sonuçları çıkaran şüpheli bir arama sitesidir.

Virüsün Belirtileri

Bu tarayıcı korsanı sisteminize bulaştıktan sonra şu uyarı olmadan yeni bir tarayıcı deneyimine başlayamayabilirsiniz:

Scanning for Browser updates

Ardından, tarama işlemi tamamlandığında, virüs şöyle bir uyarı sergiler:

Your browser is now up to date! Click to continue.

Tam bu noktada, tarayıcı korsanı Chill tab uzantısını eklemeye çalışır ve Safari tarafından orjinal Apple Uzantısı olmadığı için engellenir. Lütfen bu oyuna gelip sisteminize yüklenmesi için izin vermeyin!

Bu basit numarayı kullanarak Tarayıcı korsanlarının kurulumunu engelleyebilirsiniz

Tarayıcı korsanları ve diğer postansiyel istenmeyen programları uzak tutmanın sadece bir yolu mevcuttur. İnternette gezinirken ve bilgisayarınızı kullanırken dikkatli olmalısınız. Bazı programlar mutlaka çok fazla şey vaadediyor olabilirler ama aynı zamanda tehlikeli içeriklere de sahipler.

İnternetten indirdiğiniz programları yüklerken çok dikkatli olun. Öncede seçili gelen kurulum ayarlarını kullanmamanız çok önemlidir çünkü bu ayarlar sisteminize yazılım eklemek üzerine dizayn edilmiştir. Aslında buradan da yükleme başına bir gelir elde etmekteler. Bu ekstra kurulumlardan Özel veya Gelişmiş yükleme seçenekleri ile kolayca kurtulabilirsiniz.

Tarayıcı korsanları teklifleri ayrıca patlayan reklamlar şeklinde de gelebilir. Bunları ekranlarınızda günlük bazda görecek olursanız, sisteminizi bir reklam yazılımına karşı taramanız gerekmektedir. Potansiyel istenmeyen programlar grubunun bir diğer üyesidir.

Search.chill-tab.com arama virüsünün kaldırılması

Uzmanlarımıza göre, Chill Tab uzantısı sadece Mac işletim sistemlerinde yayılmakta. Sisteminize virüs bulaşmış ise, kaldırma işlemi hem otomatik hem de elle gerçekleştirilebilir.

Her ne kadar otomatik kaldırma seçeneği her zaman için daha doğru bir tercih olsa da, bu tarayıcı yönlendirme virüsünü dilediğiniz taktirde elle de kaldırabilirsiniz. Sadece daha çok çaba ve sabır gerektirmektedir. Programın şu anki güncel versiyonunun Chill tab 1.0. olduğunu unutmayın.

Başarılı bir Search.chill-tab.com kaldırma işlemi için aşağıda verilen talimatları uygulamalısınız. Bu tarayıcı korsanının tüm bileşenleri ile nasıl kaldırılacağını detaylı bir şekile açıklamaktalar.

Bilgisayar kullanıcılarını her zaman casus-yazılımı tarzı programları elle kaldırmaları için cesaretlendirmekteyiz; yine de, detaylı bir sistem taraması ile sonlanmalı. Bunun için de güvenilir bir anti-casus veya anti-kötücül yazılıma sahip olmanız gerekmektedir.

ReimageIntego programının yardımıyla virüs tehlikesinden kurtulabilirsiniz. SpyHunter 5Combo Cleaner ve Malwarebytes potansiyel istenmeyen programları ve virüsleri, onlara ait tüm dosyaları ve kayıt dosyalarını tespit etme konusunda tavsiye edilen programlardır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Reimage Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Reimage Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Reimage Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Reimage kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

Search.chill-tab.com Virüsünü Elle Kaldırma Rehberi

Mac OS X sisteminden Search.chill-tab.com virüsünü kaldırın

Chill-tab virüsünü Mac işletim sisteminden kaldırmak için, tarayıcı korsanı ile ilgil tüm bileşenlerden kurtulduğunuzdan emin olmalısınız. Bunun için de MacSearch, hkijingy.me, updates.ijnewhb.com, cdn.macapproduct.com veya size yabancı gelen benzeri bilinmeyen girdilere bakmalısınız.

 1. OS X kullanıyorsanız, sol üstteki OS X butonuna tıklayın ve Applications se.eneğini seçin. 'Go' seçeneğine tıklayın ve 'Applications' seçeneğini seçin
 2. Applications dosyasını görene kadar bekleyin ve Search.chill-tab.com ya da benzeri şüpheli programları bulun. Bunlar hepsinin üstüne sağ tıklayın ve Move to Trash seçeneğini seçin. Tüm zararlı girdilere tıklayın ve 'Move to Trash' seçeneğini seçin

Windows sistemlerinden Search.chill-tab.com virüsünü kaldırım

Bu potansiyel istenmeyen programın Windows İşletim sistemi yüklü bilgisayarınızda ortaya çıkması durumunda Denetim Masası vasıtası ile bileşenlerine bakmalısınız. Şüpheli gözüken veya yüklediğinizi anımsamadığınız programlara bakmalısınız bu prgramları tespit ettikten sorna da Kaldır seçeneğine tıklamalısınız

 1. Start Control Panel Programs and Features'e tıklayın ( Eğer Windows XP kullanıcısıysanız Add/Remove Programs'e tıklayın) 'Start -> Control Panel -> Programs and Features''e tıklayın ( Eğer 'Windows XP' kullanıcısıysanız 'Add/Remove Programs''e tıklayın)
 2. Eğer Windows 10 / Windows 8 kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. Quick Access Menu çıktığı anda Control Panel ve Uninstall a Program'ü seçin. Eğer 'Windows 10 / Windows 8' kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. 'Quick Access Menu' çıktığı anda 'Control Panel' ve 'Uninstall a Program''ü seçin.
 3. Search.chill-tab.com ve bağlantılı programları kaldırın
  Burada Search.chill-tab.com ve benzeri yeni kurulmuş olan programları arayın.
 4. Bunları kaldırın ve ayarları kaydetmek için OK'e tıklayın. Şüpheli içeriklere sağ tıklayın ve 'Uninstall''ı seçin.

Google Chrome programından Search.chill-tab.com virüsünü kaldırın

Search.chill-tab.com  virüsünün Chrome’dan kaldırılması için, chrome://extensions sayfasına gidin. Basitçe bu adresi adres çubuğuna girip Enter’a basabilirsiniz. Sonra bu ekrandan ise Chill Tab NewTab uzantısını kaldırın.

 1. Zararlı eklentileri silin.
  Google Chrome 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Tools Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın. 'Tools' ve 'Extensions' seçeneklerini seçin.
 2. Burada Search.chill-tab.com 'i ve diğer zararlı eklentileri seçin ve silmek için çöp kutusu ikonuna tıklayın. Zararlı içerikleri bulun ve çöp kutusu ikonuna tıklayarak tek tek hepsinden kurtulun.
 3. Menü ikonuna tekrar tıklayın ve Search seçeneğinin altında Settings Manage Search engines 'i seçin. 'Settings' de iken 'Manage search engines...' seçeneğini seçin.
 4. Search Engines... 'deyken zararlı siteleri arayın. Sadece tercih ettiğiniz isimleri ve google'ı bırakmalısınız. Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın.
 5. Google Chrome 'yi sıfırla
  Google Chrome 'in sağ üst köşesindeki menü simgesine tıklayın ve Settings'yi seçin.
 6. Sayfanın sonuna inin ve Reset browser settings'e tıklayın. 'Settings''de iken 'Reset browser settings' düğmesine gelin ve tıklayın.
 7. Bu eylemi onaylamak için Reset 'e tıklayın ve Search.chill-tab.com kaldırımını tamamlayın. 'Reset' butonuna tıklayın ve kaldırma işlemini tamamlayın.

Safari programından Search.chill-tab.com virüsünü kaldırın

Safari’den Chill Tab virüsünü kaldırmak için tarayıcıyı sıfırlamanız gerekmektedir. Bu tarayıcı korsanından kurtulmanın en kolay yolu budur. Elbette uzantı listesine girip size yabancı veya şüpheli gelen eklentileri tek tek de silebilirsiniz. Şunları kaldırdığınıza emin olmalısınız MacSearch, hkijingy.me, updates.ijnewhb.com, cdn.macapproduct.com .

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Safari tarayıcısını açın ve ekranın sol köşesindeki Safari seçeneğine tıklayın. Bunu yaptıktan sonra Preferences seçeneğini seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Preferences' seçeneğini seçin
 2. Burada Extensions seçeneğini seçin ve Search.chill-tab.com ve benzeri şüpheli programları bulun. Hepsinden kurtulmak için Uninstall butonuna tıklayın. 'Extensions' seçeneğine gidin ve zararlı eklentileri kaldırın.
 3. Safari 'yi sıfırla
  Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada Reset Safari... kısmını seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Reset Safari...' seçeneğini seçin
 4. Şimdi sıfırlama seçeneklerinin bulunduğu bir açıklama penceresi göreceksiniz. Tüm bu seçenekler genellikle işaretli olur. Ancak sıfırlamak istediklerinizi kendiniz de belirleyebilirsiniz. Search.chill-tab.com kaldırma işlemini tamamlamak için Reset butonuna tıklayın. Tüm seçenekleri seçip 'Reset' butonuna tıklayın

Microsoft Edge 'den Search.chill-tab.com virüsünü kaldır

Microsoft Edge ayarlarını sıfırla (Yöntem 1 )

 1. Microsoft Edge uygulamasını çalıştır ve More 'e tıkla( ekranın sağ üst köşesindeki 3 nokta)
 2. Daha fazla seçenek açmak için Settings 'a tıklayın
 3. Settings ekranı ortaya çıkınca, Clear browsing data seçeneğinin altındaki Choose what to clear butonuna tıklayın Ayarlara gidin ve 'Choose what to clear' 'i seçin
 4. Burada, kaldırmak istediğiniz her şeyi seçin ve Clear'a tıklayın 'Clear' butonunu seçin
 5. Şimdi Startbutonuna(Windows logo) sağ tıklamalısınız. Burada, Task Manager'i seçiniz. Başlangıç menüsünü açın ve 'Task Manager''ı seçin seçin.
 6. Processes sekmesinde iken, Microsoft Edge 'i aratınız.
 7. Sağ tıklayıp Go to details seçeneğini seçin. Eğer göremezseniz Go to details seçeneğine gidip More details'e tıklayın ve önceki adımı tekrar ediniz. 'Microsoft Edge''e sağ tıkalyın ve 'Go to details''ı seçin Eğer 'Go to details' seçeneği ortaya çıkmazsa, 'More details''ı seçin
 8. Detailsekmesi ortaya çıktığında, içinde Microsoft Edge geçen her girdiyi bulun. Bu girdileri sonlandırmak için hepsine sağ tuşla tıklayıp End Task seçin Microsoft Edge girdilerini bulun ve 'End Task' 'ı seçin

Microsoft Edge tarayıcısını sıfırlama (Yöntem 2 )

Eğer Yöntem 1 faydalı olmazsa, gelişmiş Edge sıfırlama yöntemini kullanmalısınız.

 1. Not: bu yöntemi kullanmadan önce verilerinizi yedeklemelisiniz.
 2. Bilgisayarınzda bu klasörü bulun: C:\Users\%username%\AppData\Local\Packages\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe.
 3. Kaydedilmiş bütüngirdileribulupfarenizin sağ tuşu ile tıklayın. Sonra Delete seçeneği Bilgisayarınızdaki Microsoft Edge klasörünü seçin, bütün girdileri sağ tuşla işaretleyip 'Delete' 'ye tıklayın
 4. Start butonuna(Windows logo) tıklayın ve Search my stuff satırına window power yazın
 5. Windows PowerShell girdisine sağ tıklayın ve Run as administrator seçin Windows PowerShell'i bulun , sağ tuşla tıklayıp 'Run as administrator' 'ı seçin
 6. Yöneticiolduktansonra : Windows Powershellpenceresi çıkaca, PS C:\WINDOWS\system32> komut satırını yapıştırıp ardından Enter'a basın:
  Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register $($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml -Verbose}
  Gerekli komutu kopyalayıp yapıştırın ve 'Enter'' a basın.

Bu adımlar tamamlandıktansonra, Search.chill-tab.com Microsoft Edge tarayıcınızdan silinmiş olmalı

Mozilla Firefox (FF) programından Search.chill-tab.com virüsünü kaldırın

Chill Tab NewTab uzantısını Firefox tarayıcısındankaldırın ve Search.chill-tab yönlendirmelerinden kurtulun.

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Mozilla Firefox 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Add-ons Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın ve 'Add-ons''ı seçin.
 2. Burada Search.chill-tab.com ', ve diğer şüpheli eklentileri seçin. Bu girişleri silmek için Remove 'e tıklayın. 'Extensions''i seçin ve zararlı içerikleri bulun. 'Remove' seçeneğine tıklayarak her birinden kurtulun.
 3. Mozilla Firefox 'yi sıfırla
  Sol üstteki Firefox menüsüne tıklayın ve soru işaretine tıklayın. Burada Troubleshooting Information'yi seçin. Menü seçeneğine ve ardından '?' seçeneğine tıklayın ve 'Troubleshooting Information' yi seçin.
 4. Şimdi Reset Firefox düğmesi ile birlikte Reset Firefox to its default state mesajını göreceksiniz.  Bu düğmeye birkaç kez basın ve Search.chill-tab.com kaldırımını tamamlayın. 'Reset Firefox' butonuna birkaç kez tıklayın.

Potansiyel olarak istenmeyen bu programı kaldırdıktan ve tüm tarayıcılarınızı tamir ettikten sonra PC'nizi iyi bir korsan yazılım programı ile kontrol etmenizi öneriyoruz. Bu Search.chill-tab.com programından kalan kayıt dosyalarını silmenizi ve sisteminizde var olan virüsleri saptamanızı sağlar. Bunun için kötü yazılım temizliyicilerden birini kullanın: ReimageIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner ya da Malwarebytes.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Olivia Morelli
Olivia Morelli

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Olivia Morelli ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI