utcsvc.exe nedir? Kaldırmalı mıyım?

Jake Doevan ile - -

Görev Yöneticisinde çalışan bir utcsvc.exe işlemi sisteminizde gizlenen bir bilgisayar virüsünün habercisi olabilir

Utcsvc.exe dosyası Windows bilgisayarlarda yürütülebilir bir dosyası. Bu dosya Microsoft şirketine aittir ve bazı sistem işlemleri için kullanılır. Yine de, çoğu zaman bu dosya potansiyel olarak tehlikeli şeklinde değerlendirilir.

VirusTotal verilerine göre, 55 virüs programından 12 tanesi bu bu dosyayı virüs olarak tanımlamakta. Bu arada, Hibrid analiz daha yüksek bir tespit oranı sağlar. Dahası,  Emisisoft uscsv.exe dosyası ile ilgili tespit edilen 100 dosyanın güvensiz olarak sınıflandırıldığını tespit etmiş.

Bu dosyanın sisteminizde istenmeyen aktivitelere yol açacağı kesindir. Görünüşe göre bu dosya kötücül yazılım veya truva atlarını yaymak için kullanılmakta. Şu anda, hangi siber tehditlerin bu dosyayı kullandığı bilinmemekte. Yine de, utcsvc.exe dosyası an itibari ile şu işlemleri gerçekleştirebilmekte:

  • bilgisayarda fidye yazılımları çalıştırmak;
  • dosyaları şifrelemek veya silmek;
  • casus yazılımı kurmak;
  • kişisel bilgileri çalmak, bankacılık bilgileri, kredi kartı detayları veya sayfalara giriş bilgileri;
  • diğer kötücül yazılımları kurulumu ;
  • sistemde arka kapı açmak.

Bu yüzden, bilgisayarınızın garip davrandığını farkederseniz, veya alarm verdiğini hissederseniz, örneğin tarayıcınızda agresif reklam kampanyaları çıkmaya başlarsa, bazı dosyaları açamazsanız görev yöneticisini açmalı ve çalışan işlemleri kontrol etmelisiniz. utcsvc.exe burada görürseniz bu işlemlerin sorumlusu olabilir.

Yine de, utcsvc.exe kaldırma işleminden önce, bu yürütülebiliz dosyayı bir güvenlik yazılımı ile tarayıp gerçekten güvenilir olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu dosya zararlı değilse ve silerseniz, bilgisayarınızda sorunlara yol açabilirsiniz veya işletim sisteminiz çalışmaz hale gelebilir.

utcsvc.exe dosyasını güvenle kaldırabilmek için sisteminizde profesyonel bir kötücül yazılım kaldırma programı bulunmalı . Bunun için ise Reimage, Plumbytes Anti-MalwareWebroot SecureAnywhere AntiVirus veya Plumbytes Anti-MalwareWebroot SecureAnywhere AntiVirus  yazılımlarını kullanabilirsiniz.

Kötücül yürütme dosyası güvenli gözüken bir dosya şeklinde yayılabilir

Kötücül utcsvc.exe dosyası diğer program veya güncellemelerin içine gizlenir. Bu yüzden, kullanıcılar genelde bu dosyası farkında olmadan sistemlerine kurarlar ve sisteme girişleri genelde şu şekildedir:

  • e-posta eklentisi;
  • illegal program veya dosyalar ile (örn: film,müzik);
  • Sahte yazılım güncellemesi;
  • Sahte antivirüs programı veya diğer programlar.

Bu yüzden, son zamanlarda bir spam e-posta veya yasal olmayan içeriğe sahip bir belge açtıysanız veya yüklememeniz gereken bir şey sisteminize yüklenmişse bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Genel olarak, dikkatli olmalısınız yüksek riskli siber aktivitelerden kaçınmalısınız.

utcsvc.exe işlemi

Bu yürütme dosyasının işlemlerini sonlandırmadan ya da silmeden önce kötücül olup olmadığını kontrol etmelisiniz. 100% emin olduğunuz taktirde ise elle kaldırmalısınız. Bir kötücül yazılıma ait ise çok daha farklı işlemlerle ve bileşenlerle alakalı olabilir.

Bu yüzden, utcsvc.exe kaldırma işlemi için şiddetle anti-virüs veya anti-kötücül yazılım önermekteyiz. Şu programların sisteminizi temizleyecek, tekili araçlar olduğunu belirtmek isteriz Reimage, Plumbytes Anti-MalwareWebroot SecureAnywhere AntiVirus veya Malwarebytes Anti Malware .

Karar - Dosyanın durumu:
tani lazim
TAVSİYE Bilgisayarınız yavaşlaşmış gibi duruyorsa ya da bilinmeyen sitelere yönlendirilme ve bilinmeyen reklamlarla karşılaşma gibi problemleriniz varsa sisteminizi güvenilir bir korsan yazılım programı ile kontrol etmelisiniz.Ücretsiz tarama yapın ve sisteminizi bu problemlere sebep olabilecek programlara karşı kontrol edin.
Sitemizde önerdiğimiz ürünlerle bağlantılı olabiliriz. Kullanım sözleşmemizde bu belirtilmektedir. Tavsiye ettiğimiz herhangi bir anti-casusyazılım yazılımını indirdiğinizde gizlilik politikamızı ve Kullanım sözleşmesi.
Şİmdi yapın!
İndir
Problem tanı problemi Mutluluk
Garanti
İndir
Problem tanı problemi Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. OS X ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
Reimage kullanarak sorununuzu gideremezseniz, mümkün olduğu kadar çok detay vererek destek ekibimize sorunuzu sorabilirsiniz
Reimage sisteminizi tehlikelere ve zararlı programlara karşı korumak önerilen bir araçtır. Programın deneme sürümü sisteminizdeki zararlı uygulamaları bulacaktır.
Bu program ile ilgili daha fazla bilgiyi Reimage incelemesinde bulabilirsiniz.
Basında Reimage
Jake Doevan
Jake Doevan - Hayat, virüslerle zaman kaybetmek için çok kısa.

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.


Dosyalar