utcsvc.exe nedir? Kaldırmalı mıyım?

Jake Doevan ile - -

Görev Yöneticisinde çalışan bir utcsvc.exe işlemi sisteminizde gizlenen bir bilgisayar virüsünün habercisi olabilir

Utcsvc.exe dosyası Windows bilgisayarlarda yürütülebilir bir dosyası. Bu dosya Microsoft şirketine aittir ve bazı sistem işlemleri için kullanılır. Yine de, çoğu zaman bu dosya potansiyel olarak tehlikeli şeklinde değerlendirilir.

VirusTotal verilerine göre, 55 virüs programından 12 tanesi bu bu dosyayı virüs olarak tanımlamakta. Bu arada, Hibrid analiz daha yüksek bir tespit oranı sağlar. Dahası,  Emisisoft uscsv.exe dosyası ile ilgili tespit edilen 100 dosyanın güvensiz olarak sınıflandırıldığını tespit etmiş.

Bu dosyanın sisteminizde istenmeyen aktivitelere yol açacağı kesindir. Görünüşe göre bu dosya kötücül yazılım veya truva atlarını yaymak için kullanılmakta. Şu anda, hangi siber tehditlerin bu dosyayı kullandığı bilinmemekte. Yine de, utcsvc.exe dosyası an itibari ile şu işlemleri gerçekleştirebilmekte:

  • bilgisayarda fidye yazılımları çalıştırmak;
  • dosyaları şifrelemek veya silmek;
  • casus yazılımı kurmak;
  • kişisel bilgileri çalmak, bankacılık bilgileri, kredi kartı detayları veya sayfalara giriş bilgileri;
  • diğer kötücül yazılımları kurulumu ;
  • sistemde arka kapı açmak.

Bu yüzden, bilgisayarınızın garip davrandığını farkederseniz, veya alarm verdiğini hissederseniz, örneğin tarayıcınızda agresif reklam kampanyaları çıkmaya başlarsa, bazı dosyaları açamazsanız görev yöneticisini açmalı ve çalışan işlemleri kontrol etmelisiniz. utcsvc.exe burada görürseniz bu işlemlerin sorumlusu olabilir.

Yine de, utcsvc.exe kaldırma işleminden önce, bu yürütülebiliz dosyayı bir güvenlik yazılımı ile tarayıp gerçekten güvenilir olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu dosya zararlı değilse ve silerseniz, bilgisayarınızda sorunlara yol açabilirsiniz veya işletim sisteminiz çalışmaz hale gelebilir.

utcsvc.exe dosyasını güvenle kaldırabilmek için sisteminizde profesyonel bir kötücül yazılım kaldırma programı bulunmalı . Bunun için ise Reimage Reimage Cleaner , SpyHunter 5Combo Cleaner veya SpyHunter 5Combo Cleaner  yazılımlarını kullanabilirsiniz.

Kötücül yürütme dosyası güvenli gözüken bir dosya şeklinde yayılabilir

Kötücül utcsvc.exe dosyası diğer program veya güncellemelerin içine gizlenir. Bu yüzden, kullanıcılar genelde bu dosyası farkında olmadan sistemlerine kurarlar ve sisteme girişleri genelde şu şekildedir:

  • e-posta eklentisi;
  • illegal program veya dosyalar ile (örn: film,müzik);
  • Sahte yazılım güncellemesi;
  • Sahte antivirüs programı veya diğer programlar.

Bu yüzden, son zamanlarda bir spam e-posta veya yasal olmayan içeriğe sahip bir belge açtıysanız veya yüklememeniz gereken bir şey sisteminize yüklenmişse bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Genel olarak, dikkatli olmalısınız yüksek riskli siber aktivitelerden kaçınmalısınız.

utcsvc.exe işlemi

Bu yürütme dosyasının işlemlerini sonlandırmadan ya da silmeden önce kötücül olup olmadığını kontrol etmelisiniz. 100% emin olduğunuz taktirde ise elle kaldırmalısınız. Bir kötücül yazılıma ait ise çok daha farklı işlemlerle ve bileşenlerle alakalı olabilir.

Bu yüzden, utcsvc.exe kaldırma işlemi için şiddetle anti-virüs veya anti-kötücül yazılım önermekteyiz. Şu programların sisteminizi temizleyecek, tekili araçlar olduğunu belirtmek isteriz Reimage Reimage Cleaner , SpyHunter 5Combo Cleaner veya Malwarebytes .

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage Mutluluk
Garanti
İndir
Reimage Cleaner Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. Supported versions OS X ile uyumludur. Supported versions
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Reimage Reimage Cleaner kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
  Reimage Reimage Cleaner virüslerin verdiği hasarı telafi etmek için tavsiye edilmektedir. Free scanner allows you to check your system for damaged and corrupted files. If you need to fix them, you may need to purchase the licensed version of Reimage Reimage Cleaner.

Yazar hakkında

Jake Doevan
Jake Doevan - Hayat, virüslerle zaman kaybetmek için çok kısa.

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Jake Doevan ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

Kaynak: https://www.2-spyware.com/file-utcsvc-exe.html

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI


Dosyalar